Chanty-Mansijsk. Nor Ole Einar Björndalen se pošesté v kariéře stal vítězem seriálu závodů Světového poháru v biatlonu. O svém prvenství v sezóně 2008/2009 rozhodl už dvoje závody před koncem.

Stačilo mu na to druhé místo v rychlostních závodech na 10 km, kterými se v ruském Chanty-Mansijsku začalo finálové deváté kolo bojů o křišťálový glóbus. Jeho jedinému reálnému konkurentovi v boji o tuto vzácnou trofej Polákovi Tomaszi Sikora jaksi na konci sezóny došel dech.

Po mistrovství světa, které se v polovině února uskutečnily v jihokorejském Pjongčangu, se pouze jednou v závodech SP dokázal vtěsnat do desítky nejlepších, ve čtvrtečním sprintu skončil osmnáctý, což byl jeho druhý nejslabší výsledek v sezóně.Björndalen v druhé části sezóny zabral

Björndalen naopak dokázal své výkony v druhé polovině sezóny stupňovat. Z Pjongčangu si odvezl nejen čtyři tituly mistra světa, ale i 223 bodů do celkové klasifikace. V dosud posledních pěti závodech byl dvakrát první a třikrát druhý.

Takovému finiši opravdu nikdo neodolá. Paradoxně vytěžil iz toho, že troje závody z 26-dílného seriálu vynechal. Do konečné klasifikace se totiž počítá pouze 23 nejlepších výsledků. Znamená to, že Polákovi Sikora, který startoval ve všech závodech sezóny, se odepsaly body z nejhorších závodů sezóny, ve kterých skončil devatenáctý. Prakticky mu tedy na jeho konto přibyl po čtvrtečních rychlostních závodech pouze jeden bod.Bjørndalen se ale budou “rušit” právě tři nuly. Na čele má tak již dvoje závody před závěrem nedostižný 124-bodový náskok.

Jistě nikdo nepochybuje, že křišťálová koule je ve správných rukou. Björndalen vyhrál v této sezóně dosud sedm závodů, pětkrát skončil druhý, jednou třetí. Šestnáctkrát při jednadvaceti startech se dostal mezi nejlepší desítku, ani jednou se mu nestalo, že by vyšel bodově naprázdno. Nejhorším výsledkem bylo dvacáté čtvrté místo z úvodních závodů sezony ve švédském Östersundu.Doslova u něj platilo: Špatný začátek – dobrý konec.

Pětatřicetiletý pětinásobný olympijský vítěz a čtrnáctinásobný mistr světa vyrovnal v počtu zisku velkých křišťálových glóbů rekord fenomenální švédské biatlonistky Magdaleny Fosbergovej, která ale šestkrát triumfovala bez přerušení v letech 1997 až 2002. Björndalen se poprvé těšil již v roce 1998, pak ještě v letech 2003, 2005, 2006 a 2008 a trofej bude zvedat nad hlavu iv roce 2009. Mezi muži je však neohroženým králem. Kromě toho mu patří i malý křišťálový glóbus za celkové prvenství v hodnocení rychlostních závodů. Pořadí dosavadních vítězů SP:

1. Ole Einar Björndalen (Nor.) 6x, 2. Frank Ulrich (NDR) 4x, Raphaël Poirée (Fr.) 4x, 4. Frank Peter Rötsch (NDR) 3x, 5.Sergej Čepikov (SSSR) 2x, Jon Age Tyldum (Nór.) 2x, Sven Fischer (Nem.) 2x, 8. Klaus Siebert (NDR) 1x, Peter Angerer (NSR) 1x, Andre Sehmisch (NDR) 1x, Fritz Fischer ( NSR) 1x, Eirik Kvalfoss (Nór.) 1x, Mikael Löfgren (Švéd.) 1x, Patrice Bailly-Salins (Fr.) 1x, Vladimír Dračev (Rus.) 1x, Michael Greis (Nem.) 1x

1. Ole Einar Björndalen (Nor.) 372 bodů, 2. Tomasz Sikora (Poľ.) 337, 3. Svendsen (Nor.) 318, 4. Michael Greis (Nem.) 306, 5. Maxim divit (Rus.) 297 , 6. Alexandr Os (Nór.) 284, 7. Christoph Sumann (Rak.) 263, 8. Ivan Cerezo (Rus.) 258, 9. Halvard Hanevold (Nór.) 257, 10. Carl Johan Bergman (Švéd.) 256,…48. Pavol Hurajt 57, 80. Dušan Šimočko (oba SR) 15