MONTE CARLO. Německý jezdec formule 1 Nico Rosberg triumfoval v nedělní Velké ceně Monaka, šestém akcí letošního seriálu mistrovství světa.

Devětadvacetiletý pilot Mercedesu si vybojoval desáté vítězství v kariéře, v úzkých uličkách Monte Carla a La Condamine dosáhl hattrick, radoval se zde i předchozích dvou letech.

Rosberg se stal pouze čtvrtým jezdcem v historii F1 po Grahamovi Hillovi (1963 – 1965), Alainu prostata (1984 – 1986) a Ayrton Senna (1989 – 1991), který dokázal v Monaku vyhrát třikrát po sobě. Hamilton až třetí

Na druhé pozici skončil s odstupem 4,486 sekundy čtyřnásobný šampion Sebastian Vettel z týmu Ferrari.Pro německého pilota je to páté pódiové umístění v ročníku, předtím měl na kontě jedno vítězství a tři třetí příčky.

Vítěz kvalifikace a po většinu závodu jejich lídr Lewis Hamilton se musel spokojit s třetí pozicí (+6,086 s), když při výjezdu bezpečnostního vozu 14 kol před koncem zamířil do boxů a přišel o vedení. První body v sezoně získal McLaren zásluhou 8. místa Jensona Buttona.

Rosberg v průběžném celkovém pořadí zkres manko na lídra Hamiltona na deset bodů. Třetí Vettel zaostává za britským úřadujícím mistrem světa o 28 bodů. Následující velká cena je na programu 7. června v kanadském Montrealu.

“Samozřejmě, jsem velmi, velmi šťastný. Vím, že jsem měl i trochu štěstí.Lewis jezdil skvěle a zasloužil by si zvítězit, “řekl Rosberg.

” Nebyly to nejlehčí závod. Vyhráváme a hrajeme společně, jsem si jistý, že budeme spolu sedět a pokoušet se zlepšit situaci. Jedinou cestou, jak se z toho dostat, je vyhrát následující závody, “reagoval Hamilton. Nevyhrajeme, ačkoli dlouho vedl

Hamilton si po startu udržel první pozici a podobně si počínal i druhý Rosberg, na kterého v první zatáčce dorážel Vettel. Hamilton jezdil v pohodě av 10. kole měl před Rosbergem třívteřinový náskok.Přední tyče jsou tradičně vůbec nic, první šest ve stejném pořadí jako po startu.

Hamilton si stále udržel nadprůměrné vedení nad svým kolegou, Rosbergem, po němž následuje prudký Vettel za druhou a půl. Čtrnáct kol před koncem, těžký střet Verstappena přišel do Saint-Devote do bariéry a bezpečnostní vůz byl propuštěn na trati. Sedmnáctiletý Holanďan mohl opustit svůj monopol sám.

Hamilton překvapivě šel na nové pneumatiky a vypadl z toho, protože Rosberg a Vettel byli těsně před ním.

Na konci sedmdesátého kola vyšel bezpečnostní vůz z tratě a znovu začal jezdit. Rosberg okamžitě odvrátil od soupeřů, Vettel odolal tlaku Hamiltona.Výsledky